Jak vybrat Bluetooth reproduktor

Bude váš přenosný reproduktor hrát doma, nebo i venku u vody a na pláži? Vybírejte nejen podle výdrže baterie ale také krytí proti vodě a nečistotám. Bluetooth reproduktory pokryjí celou škálu událostí od menšího posezení po větší akce, na které se hodí party reproduktory. Ty kromě světelných efektů umožní například připojit mikrofon pro karaoke. Jaký bezdrátový reproduktor poslouží nejlépe vašim potřebám vám zde poradíme.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jaký Bluetooth reproduktor vybrat podle vlastností

Výdrž baterie

Přenosné reproduktory s vysokokapacitní baterií a funkcí powerbanky mohou posloužit i jako záchrana vašeho mobilního telefonu na sklonku večera.

Většina reproduktorů vydrží cca 6 hodin na jedno nabití, reproduktory s vyšší kapacitou baterie potom i 15 hodin a víc. Výdrž baterie je vždy orientační a její spotřeba závisí na hlasitosti přehrávání i na dalších spuštěných funkcích (například světelné nebo zvukové efekty).

Voděodolnost

Voděodolný Bluetooth reproduktor s krytím IPX4 zaručí odolnost reproduktoru proti stříkající vodě (například dešti) a je tedy vhodný na posezení v trávě, nebo jako Bluetooth reproduktor do koupelny. Vyšší ochranu pak nabízí IPX7, které zaručí přežití i ponoru do hloubky až 1 m po dobu 30 minut a můžete vzít tento Bluetooth reproduktor do sprchy.

Ochranu před mechanickým poškozením určuje první číslo - IP5X chrání částečně proti prachu, IP6X už kompletně. Oba stupně chrání zařízení před fyzickým poškozením - například poškrábáním nebo při pádu. Reproduktory s krytím IP67 budou tedy vybavené maximální ochranou proti nečistotám i vodě.

Bluetooth reproduktor voděodolný
Označení Ochrana před vniknutím vody
IPx0 bez ochrany
IPx1 svisle kapající voda
IPx2 kapající voda ve skolnu 15 °
IPx3 vodní tříšť (kropení, déšť
IPx4 stříkající voda
IPx5 tryskající voda
IPx6 intenzivně tryskající voda (vlnobití)
IPx7 ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 m
IPx8 ponoření do vody nepřetržitě v hloubce 1 m
IPx9 vyšší tlak a teplo

Chystáte se vyrazit do přírody, nebo k moři? Repráček na pohodové večery není to jediné, co budete potřebovat - seznam věcí, co si sbalit na dovolenou jsme pro vás sestavili v našem článku.

Konektory

Bezdrátové připojení Bluetooth nemusí být jedinou možností přehrávání. U Bluetooth párty reproduktoru se téměř neobejdete bez konektoru pro mikrofon - co by to bylo za karaoke.

  • USB vstup - napájení, přehrávání i záznam zvuku.
  • Čtečka paměťových karet pro přehrávání, případně záznam na microSD kartu.
  • AUX-IN 3,5mm jack pro připojení sluchátek, nebo audio kabelu.
  • 6,3mm jack pro připojení kytary.
  • Vstup pro mikrofon vám umožní uspořádat doma karaoke večírek.

Funkce

Některé funkce vám usnadní ovládání reproduktoru, bez jiných byste se nemuseli vůbec obejít.

  • TWS - (True Wireless Stereo) umožní propojit dva reproduktory s touto funkcí do stereo sestavy bez použití kabelů.
  • Ovládání hlasitosti - tlačítka přímo na reproduktoru, v některých případech zahrnuje ovládání hovorů či přerušení přehrávání.
  • Bluetooth reproduktor s rádiem - naladí vaše oblíbené rozhlasové stanice.
  • NFC - (Near Field Communication) bezdrátová výměna dat na krátkou vzdálenost do 4 cm. Díky krátké vzdálenosti není potřeba identifikace a ve zlomku vteřiny dokáže propojit dvě zařízení.
  • Funkce powerbanky - reproduktor slouží pro dobití baterie jiných zařízení (např. telefonu).
  • Bluetooth reproduktor s mikrofonem pro hands-free telefonní hovory.
  • Bluetooth reproduktor svítící

Jak vybrat Bluetooth reproduktor podle parametrů

Co vám o schopnostech reproduktoru řekne impedance, výkon nebo citlivost? A má na zvuk reproduktoru vliv jeho rozměr?

Výkon

Výkon se u reproduktorů měří dle standardu RMS, který udává, jaký výkon do nich může být přiváděn, aniž by se i při delším hraní poškodily. RMS výkon je většinou polovinou nejvyššího možného výkonu daného zařízení. Standardem jsou Bluetooth reproduktory 20 W až 200 W. Zdroj pochopitelně může mít i vyšší výkon než reproduktory, jelikož není nutné, aby do nich zvuk posílal naplno. Neměl by ale být ani výrazně nižší, v takovém případě totiž reproduktory nemusí hrát dostatečně hlasitě.

Hlasitý reproduktor je skvělý na párty, ale už ne tolik v dětských rukou. Obáváte-li se neustálého hluku z dětského pokoje, zkuste ratolestem pořídit dětská sluchátka. Tipy na ně najdete v našem článku Jaká sluchátka pro děti?

Impedance

Impedance označuje, kolik elektřiny musí reproduktorem proudit, aby podal plný výkon. Čím je nižší, tím lépe elektřina skrze reproduktor proudí. Platí tedy, že by ji reprosoustava měla mít vyšší, než jaká se uvádí jako minimální u zesilovače. V domácím prostředí ale není tato podmínka zcela klíčová a 6 Ω můžete klidně připojit na 8Ω zesilovač.

Frekvenční rozsah

Důležitým parametrem je frekvenční rozsah, který udává, jaké rozmezí frekvence dokáže zařízení reprodukovat. Je zde ale potřeba počítat s tolerancí, běžně se pohybuje mezi 6–10 dB.

Citlivost

Citlivost udává, jak hlasitě reproduktor dokáže hrát na 1 W výkonu. U výškových reproduktorů bývá vyšší než u basových, na druhou stranu do nich ale lze posílat nižší výkon.

Rozměry

Neplatí sice, že čím větší reproduktor, tím lépe bude hrát, určitý vliv však velikost na kvalitu zvuku má. Rozměrnější reproduktor má totiž více prostoru k prohloubení basové složky a logicky se do něj vměstná i výkonnější měnič, díky čemuž dokáže hrát hlasitěji.

Velký Bluetooth reproduktor

Napájení a dobíjení

Napájení Bluetooth reproduktorů probíhá v drtivé většině pomocí USB kabelu. Výdrž baterie se liší podle modelu i funkcí. Většina přenosných reproduktorů vydrží alespoň 6–9 hodin, zlatou střední cestou je výdrž 12-18 hodin a dražší modely zvládnou přehrávat 18 hodin a více.

Příslušenství

Audio - video kabely

USB kabely

Přenosné audio

Radiopřijímače

MP3 a MP4 přehrávače

Mikrofony

Sluchátka

Nejčastější dotazy

Jak se liší jednotlivé verze Bluetooth?
  • Bluetooth 1.0 – první verze, u reproduktorů se nepoužívá.
  • Bluetooth 2.0 - jednodušší párování.
  • Bluetooth 3.0 - spolupracuje se sítěmi Wi-Fi a podporuje 128bit šifrování.
  • Bluetooth 4.0 - snížila se spotřeba energie a zařízení vydrží spárované i po ztrátě spojení.
  • Bluetooth 4.2 - její součástí je protokol 6LoWPAN, který ke komunikaci používají například chytré žárovky.
  • Bluetooth 5.0 - další snížení energetické náročnosti, má spolehlivější komunikaci v ruchu a optimalizovanou responzivitu.
  • Bluetooth 5.1 - ještě nižší nároky na energii, zpřesnění navigace.
  • Bluetooth 5.2 - kvalitnější přenos zvuku a opět menší energetickou náročnost.
Když má reproduktor USB vstup, umí přehrávat z flash disku?

USB konektor nemusí automaticky znamenat schopnost přehrávat z USB flash disku - tento konektor může sloužit k připojení napájecího kabelu. Zda je reproduktor vybaven funkcí přehrávání z USB (případně záznam na USB) najdete v popisku reproduktoru.


Užitečné články

Seznam věcí, co si sbalit na dovolenou